1 Отредактировано consultant (2013-07-03 08:51:57)

Тема: Безпечна експлуатація будівель і споруд

Нарешті я дочекався виключно моєї теми - обговорення проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо безпечної експлуатації будівель і споруд" - http://old.minregion.gov.ua/index.php?o … mp;lang=uk

Нагадаю - ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" був доповнений статтею 39-2 (39 в степені 2) законом № 5496-17. Зразу відзначу - не треба шукати цю статтю в тексті закону. Вона буде там з 05.07.2013 року, а останній абзац - іще через рік, з 05.07.2014 року. Текст статті 39-2:

"Стаття 39-2. Огляд, обстеження та паспортизація об’єктів

1. Власники або управителі об’єктів будівництва забезпечують поточний огляд і періодичне обстеження прийнятих в експлуатацію у встановленому законодавством порядку об’єктів протягом усього періоду їх існування та несуть відповідальність за їх експлуатацію згідно із законом.

2. Обстеження об’єкта будівництва здійснюється з метою оцінки його відповідності основним вимогам до будівель і споруд, визначеним технічним регламентом, та вжиття обґрунтованих заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час його експлуатації.

Порядок проведення обстеження встановлює Кабінет Міністрів України.

Результати обстеження відображаються у паспорті об’єкта будівництва, форму та вимоги до якого затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

3. Обов’язковому обстеженню підлягають об’єкти, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками (III, IV та V категорії складності), а також багатоквартирні житлові будинки незалежно від класу наслідків (відповідальності).

За рішенням власників або управителів також може проводитися обстеження інших об'єктів, не передбачених цією частиною.

4. У період між обстеженнями власники або управителі своїми силами чи із залученням інших суб’єктів господарювання забезпечують огляд об’єктів та вживають заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації.

5. Контроль за дотриманням порядку проведення обстеження об’єктів та реалізацією заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

6. Незабезпечення обстеження та паспортизації об’єкта, що підлягає обов’язковому обстеженню, порушення порядку проведення такого обстеження та нереалізація заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час його експлуатації тягне за собою відповідальність, передбачену законом";

І от саме в розвиток законодавства під цю важливу статтю пропонується лаконічний, але занадто важливий законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо безпечної експлуатації будівель і споруд". Якщо його сформулювати однією фразою, то це:

- штрафи за відсутність паспортів технічного стану будівель і споруд;
- законодавчі підстави для інспекції давати приписи для "усунення порушень вимог законодавства щодо огляду, обстеження та паспортизації об’єктів";
- відтермінування початку контролю і штрафування інспекцією до 1 січня 2015 року.

Тепер, власне, саме обговорення.

1) ДАБІ вперше отримала виключне законне право писати приписи про необхідність складання паспортів технічного стану будівель і споруд. Нарешті, інспектори охорони праці, інспектори-техногенники можуть назавжди забути, що колись вони могли подібне писати в своїх приписах. До речі, якби вони могли читати, то в своїх положеннях вони також не знайдуть це право. В положенні ДАБІ це записано, але тільки для виробничих об'єктів:

"4. Держархбудінспекція України відповідно до покладених на неї завдань:
...10) проводить перевірки:
...дотримання власниками/співвласниками будівель, споруд та інженерних мереж правил обстежень, оцінки технічного стану та паспортизації виробничих будівель і споруд;"

Тому для практичної реалізації повноважень інспекції для житлових і громадських будівель знадобиться коригування Указу Президента "Про Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України".

2) Чисто редакційна правка: треба остаточно визначитися із вимогами в межах категорій - або ІІІ-V, або ІV-V. Тому що в п.1 фігурує:

"Дії, передбачені частиною дев’ятнадцятою цієї статті, вчинені щодо об'єктів ІІІ-V категорій складності...";

а в п.2 "“8. Власники або управителі об’єктів ІV-V категорії складності,..."
3) Що первинне - обстеження чи штраф за невиконання обстеження? На мою думку, треба було спочатку встановити Постановою Кабміну "Порядок проведення обстеження...", а потім вже законом регламентувати штрафи за недотримання "Порядку...". Може виникнути дика ситуація, що штрафи почнуть діяти, а "Порядку..." так і не буде.

4) Та саме головне - чи має право Кабмін встановлювати "Порядок проведення обстеження...", на підставі якого інспекція збирається штрафувати? Хлопці з глузду з'їхали, ще коли приймали славнозвісну статтю 39-2. Ще не пізно внести зміни і назавжди записати і запам'ятати, що в Конституції України є статті № 6, № 19, № 120 і написати їх на лобі кожному державному службовцю:

"Стаття 6. Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.

Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України."

"Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України."

"Стаття 120. ...
Організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади визначаються Конституцією і законами України."

А тому не може Кабінет Міністрів давати повноваження і встановлювати порядки, які дають підстави для центральних органів виконавчої влади накладати штрафи на громадян і на суб'єктів господарювання. Жоден суддя при здоровій голові не прийме такий "Порядок..." до розгляду.

Тому конче необхідно встановити "Порядок обстеження і складання паспортів технічного стану будівель і споруд" - ЗАКОНОМ.

5) В законі чітко і однозначно мають бути вказані підстави для застосування заходів впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням (ст. 7 КУпАП). Що це за термін "паспортизація"? Хто зможе довести, що я порушник, коли я принесу до суду паспорт на будівлю? Неважливо, що цей паспорт буде складено в Бюро технічної інвентаризації. Про яку паспортизацію ідеться - складання технічного паспорту чи складання паспорту технічного стану? Сумно, якщо хтось із законодавців зараз не зрозуміє різницю між цими двома паспортами.

Понравилось! Не понравилось

2 Отредактировано consultant (2013-04-17 19:20:25)

Re: Безпечна експлуатація будівель і споруд

Ілюстрація до п. 1 моїх пропозицій: "Про те, як Держгірпромнагляд порушує конвенцію" - http://www.dnop-odessa.org.ua/index.php … ;Itemid=39

" У січні та лютому 2013 року територіальним управлінням Держгірпромнагляду в Одеській області були проведені планові перевірки на підприємствах Одеської області з питань безпечної експлуатації промислових будівель та споруд. Так, наприклад на підприємствах: ТОВ «Ремпобуттехніка», концерн «Веселка», СП «Векка» ТОВ, в процесі перевірок були виявлені порушення норм «Положення про безпечну і надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд». А саме: не були проведені обстеження виробничих будівель, відсутні Паспорти технічного стану будівель, не створена служба спостереження з безпечної експлуатації будівель та споруд, не ведеться журнал для реєстрації оглядів будівель та споруд, відсутнє спеціальна освіта у відповідальних осіб  та інше.
За порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки були притягнуті до адміністративної відповідальності керівники підприємств та відповідальні особи зі складу ІТР.
Керівниками підприємств розробляються та затверджуються плани заходів щодо усунення виявлених порушень. "

Штрафують і сьогодні, незважаючи на відсутність законних підстав і не маючи повноважень.

"     Во  всех  областях  человеческой деятельности предложение
труда и спроса  на  него  регулируются  специальными  органами....

     Все  регулируется,  течет по расчищенным руслам, совершает
свой кругооборот в полном соответствии  с  законом  и  под  его
защитой. 
     И один лишь рынок особой категории жуликов, именующих себя
детьми  лейтенанта  Шмидта,  находился в хаотическом состоянии.
Анархия раздирала корпорацию детей  лейтенанта.  Они  не  могли
извлечь  из  своей  профессии  тех  выгод, которые, несомненно,
могли  им  принести  минутное  знакомство  с  администраторами,
хозяйственниками  и  общественниками,  людьми  по большей части
удивительно доверчивыми...

     ...И что это за профессия такая, прости господи! Сын 
лейтенанта Шмидта! Ну, год еще,  ну, два. А дальше что? Дальше 
ваши рыжие кудри примелькаются, и вас просто начнут бить."

Илья Ильф и Евгений Петров. Золотой теленок.

Понравилось! Не понравилось

3

Re: Безпечна експлуатація будівель і споруд

План (сценарий) введения новых законов:
1) Придумать новый способ пополнения бюджета ("ПОКРАЩЕННЯ").
2) Если способ не требует изменений в законодательстве (или требует незначительных изменений) - тут же ввести его в действие.
3) Если способ требует средних изменений (корректировка ЗУ и Конституции) - ввести в действие для отслеживания реакции (прокатит/не прокатит). Если "прокатило" - оставить все как есть и продолжаем "покращувати". Если "не прокатило" вносим поправки (хотя бы слегка) в законодательство.
4) Если способ требует согласования на ВЕРХУ - вводим в действие и регулярно проводим "відстеження про покращення" при положительном результате - идем на доклад, при отрицательном - делаем вид, что ничего не было или находим виноватого.

Понравилось! +3 Не понравилось

4

Re: Безпечна експлуатація будівель і споруд

Beryai пишет:

План (сценарий) введения новых законов:
...
4) Если способ требует согласования на ВЕРХУ - вводим в действие и регулярно проводим "відстеження про покращення" при положительном результате - идем на доклад, при отрицательном - делаем вид, что ничего не было или находим виноватого.

А по-моему, самый главный враг нынешней власти - она сама. Отсутствие мониторинга над проведением административной реформы и тупое непонимание исполнителями изменившихся собственных полномочий (как в примере с одесской охраной труда), бессистемность в законотворчестве (приняли закон о регистрации, но ветируется закон о техинвентаризации), попытки регулировать подзаконными актами (как в лицензировании строительства)... Это должна быть очень сильная власть, чтобы так себе навредить.

Понравилось! Не понравилось

5

Re: Безпечна експлуатація будівель і споруд

consultant пишет:

А по-моему, самый главный враг нынешней власти - она сама.

Ну какой же она (Власть) себе враг. Она себе - друг, товарищ и брат. Разве состояние (благосостояние) власти ухудшилось от

consultant пишет:

Отсутствие мониторинга над проведением административной реформы и тупое непонимание исполнителями изменившихся собственных полномочий


consultant пишет:

Это должна быть очень сильная власть, чтобы так себе навредить.

Да разве ж себе она вредит, разве на себя она накладывает штрафы.....
Даже когда "платит" власть - она платит НАШИМИ деньгами.

Понравилось! Не понравилось

6

Re: Безпечна експлуатація будівель і споруд

Ну и остается помечтать о времени когда примут закон по которому:
Службові особи, які виконують роботи з створення законів, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення:
1) виконання підготовчих робіт створення законів без повідомлення про початок їх виконання, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні - у розмірі ...... депутатськіх заробітних плат;
2) виконання робіт щодо створення законів без повідомлення про початок їх виконання, а також наведення недостовірних даних у зазначеному повідомленні - у розмірі ......... депутатськіх заробітних плат;
3) виконання підготовчих робіт щодо створення законів без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, якщо зазначені роботи не виконувалися на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання  робіт щодо створення законів чи дозволу на виконання робіт щодо створення законів без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт - у розмірі .................. депутатськіх  заробітних плат;

Ну и дальше..... по тексту

Понравилось! +6 Не понравилось

7

Re: Безпечна експлуатація будівель і споруд

Beryai пишет:

...
Да разве ж себе она вредит, разве на себя она накладывает штрафы.....

Все добро, которое мы творим в этом мире, не остается безнаказанным. Если какой-то чиновник творит добро своей семье, собирая свою подать с подвластного населения, то это откликается адекватным ухудшением отношения населения к этому чиновнику и ко всей системе в целом. Надо всегда оценивать результат не по доходу, а по всеобщей прибыли. И всегда считаться с третьим законом Ньютона. Только один частный пример: http://politrada.com/dossier/persone/id/2845

Понравилось! Не понравилось

8 Отредактировано consultant (2013-07-03 10:52:19)

Re: Безпечна експлуатація будівель і споруд

 

Понравилось! Не понравилось

9 Отредактировано consultant (2013-07-05 22:10:40)

Re: Безпечна експлуатація будівель і споруд

Мене довго муляло, щось там не те, із тим проектом постанови - http://minregion.gov.ua/regulatory/proe … divnictva/

Нарешті зрозумів, окрім скасування статті 39-2 у законі "Про регулювання містобудівної діяльності", сама постанова нікчемна. Не можна Постановою КМУ породжувати "спеціалізовані організації". Це можна було б робити тільки законом.

Нехай в Мінрегіоні подумають, а хто ж буде контролювати, щоб паспортизацію робили виключно спеціалізовані організації? Читайте на ніч, як молитву:

"Компетенція центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю визначається відповідно до закону" - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5459-17

Після 16.10.2012 ми з ними живемо в різних країнах.

Понравилось! Не понравилось

10

Re: Безпечна експлуатація будівель і споруд

Нарешті стаття 39-2 вже у тексті ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" - http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3038-17/page3

Ну і шо?

Понравилось! Не понравилось