По материалам http://archipost.info/2013/05/07/deregu … nuvannya/:
Дерегуляція – переобладнання і перепланування
Цитата:“Роботи з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, які не передбачають втручання в несучі та огороджувальні конструкції чи інженерні системи, здійснюються наймачем без отримання дозволу чи іншого документа, який дає право на їх виконання.…”
Джерело: Проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо переобладнання та перепланування жилих приміщень” - http://minregion.gov.ua/index.php?optio … mp;lang=uk
P.S.: нова адреса файлу: http://minregion.gov.ua/regulatory/proe … rimishhen/
Коментар: Це рідкісний Законопроект Мінрегіону, який викликає у мене неймовірне захоплення. Сьогодні Держпідприємництво погодило цей законопроект - http://news.dtkt.ua/ua/show/24081
Давайте згадаємо нормативно-правові акти, які викликали появу цього законопроекту.
На сьогодні діють “Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій” - http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05. В термінології «Правил…» роботи з переобладнання та перепланування є складовими реконструкції житлового будинку:
«Реконструкція жилого будинку - комплекс будівельних робіт, спрямованих на поліпшення експлуатаційних показників приміщень житлового будинку шляхом їх перепланування та переобладнання, надбудови, вбудови, прибудови з одночасним приведенням їх показників відповідно до нормативно-технічних вимог.»
«1.4.1. Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.»
«1.4.3. До елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.»
Діючий маразматичний “Житловий кодекс Української РСР” - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5464-10/page2 , крім дозволу виконкому місцевої Ради, вимагає ще й згоду наймача і членів сім’ї, та ще й наймодавця (ст.100). Для приватизованого житла необхідно отримувати тільки дозвіл виконкому місцевої Ради (ст.152). В «Житловому кодексі…» переобладнання і перепланування віднесено не до реконструкції, а до капітального ремонту. У випадку самовільного переобладнання чи перепланування відповідальність полягала в приведенні приміщення в попередній стан за власний рахунок. Стаття 189 передбачає відповідальність за самовільне переобладнання та перепланування згідно законодавству.
КУПАП (ст.96) - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/80731-10/page4 передбачає адміністративну відповідальність за порушення вимог законодавства під час, зокрема, реконструкції або капремонту. Наприклад, за відсутність дозволу на переобладнання чи перепланування для початку – від 170 до 850 грн.
Інструкція про порядок проведення технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна - http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0582-01 – встановлює перелік об’єктів, які не являються самочинним будівництвом. Цей перелік був суттєво скоригований судовим рішенням:
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.12.2012 у справі № 2а-14930/12/2670 http://document.ua/pro-chastkove-viznan … 29164.html – де більшість видів робіт, наприклад, “зміна призначення господарських будівель”, “об’єднання приміщень кухні і житлової кімнати в єдину кухню-їдальню, улаштування мансардних приміщень в межах простору горищ будинку (при спільній частковій власності за згодою всіх співвласників)”, тощо… були скасовані формулюванням : “скасувати та виключити” .
Що ж нам дає цей законопроект? Фактично, цим законопроектом виконкоми місцевих Рад остаточно відлучаються від видачі будь-яких дозволів, пов’язаних із будівництвом. Адже, якщо будуть втручання в несучі чи огороджуючі конструкції, чи в інженерні системи, то це буде або капітальний ремонт, або реконструкція. А тут вже командує інспекція ДАБК!
Іще цікавий момент – переобладнання і перепланування не зможе бути самочинним (самовільним). А значить, ніхто не зможе штрафувати, ліплячи “горбатого до стіни” і мотивуючи це статтями для реконструкції і капремонту – Відповідальність за самочинне перепланування - http://minregion.gov.ua/index.php?optio … mp;lang=uk
В чому криється найбільша небезпека? Межа між переобладнанням (переплануванням) та реконструкцією (капремонтом) надзвичайно тонка. Тому рекомендую перед початком робіт виконати технічне обстеження будівельного об’єкта, щоб завжди мати під рукою виправдувальний документ, який підтвердить, що ви не займаєтесь реконструкцією (капітальним ремонтом). Для прикладу:
- встановлення лічильників на воду, газ – це реконструкція чи переобладнання?
- заміна регістрів на сучасні батареї опалення, встановлення додаткових батарей – це реконструкція чи переобладнання?
- встановлення електричного бойлера, або найпростішого підігрівача води – це реконструкція чи переобладнання?
- обладнання кухні посудомийкою, пральною машиною, електрокомбайном, хлібопічкою, мікрохвильовкою, телевізором… – це реконструкція чи переобладнання?
- демонтаж ненесучої перегородки між кімнатою і кухнею із електроплитою – це реконструкція чи перепланування?