Як сприймати даний лист???
МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 19.06.2013 р. № 7/16-9551
У зв'язку з численними зверненнями Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства надає роз'яснення щодо обов'язковості проведення експертизи проектної документації на будівництво об'єктів I - III категорії складності, що споруджуються на територіях із складними інженерно-геологічними умовами.
Інженерно-геологічні умови з урахуванням факторів природних та техногенних процесів і видів специфічних ґрунтів за категорією складності поділяються на: прості (I категорія), середньої складності (II категорія) та складні (III категорія).
Згідно з ДБН А.2.1-1-2008 "Вишукування. Інженерні вишукування для будівництва" та роз'яснення Інституту геофізики ім. С. І. Субботіна НАН України від 18.06.2013 № 01-7-381 складними інженерно-геологічними умовами вважають інженерно-геологічні умови II та III категорій складності, які визначаються за особливістю рельєфу, гідрогеологічного режиму, наявності сейсмічності 6 і більше балів, присутністю потенційно небезпечних природних і техногенних процесів, серед яких: селі, лавини, переробка берегів річок, озер, водосховищ, підтоплення територій, карст, суфозія, схилові процеси (зсуви, обвали, соліфлюкція); а також специфічними видами ґрунтів, які складають будівельний майданчик, серед яких, зокрема, багаторічно мерзлі, просідаючі, набухаючі, органо-мінеральні та органічні, засолені, елювіальні, техногенні.
Інженерно-геологічні умови будівництва у всіх випадках слід розглядати в комплексі як взаємопов'язану і органічну систему складових природно-геологічної та техногенної ситуації.
Залежно від інженерно-геологічних умов:
- до II-ї категорії складності відносять території з обмеженим (до 20 % площі) поширенням специфічних ґрунтів, обмеженим (до 5 % площі) розвитком потенційно небезпечних природних і техногенних процесів, сейсмічністю 6 балів, рівнем ґрунтових вод більше 5 м і менше 10 м, нахилом вільної поверхні ґрунту до 15 градусів;
- до III-ї категорії складності відносять території з поширенням (понад 20 % площі) специфічних ґрунтів, з розвитком (понад 5 % площі) потенційно небезпечних природних і техногенних процесів, сейсмічністю 7 і більше балів, рівнем ґрунтових вод менше 5 м, нахили вільної поверхні ґрунту 15 і більше градусів.
Нормативна база у будівництві налічує 37 комплексів нормативних документів, у тому числі комплекс - "Захист від небезпечних геологічних процесів, шкідливих експлуатаційних впливів, від пожежі". У розвиток цього комплексу затверджено ДБН В.1.1-12:2006 "Захист від небезпечних геологічних процесів, шкідливих експлуатаційних впливів, від пожежі. Будівництво у сейсмічних районах України", яким встановлюються вимоги до проектування, нового будівництва, реконструкції залізобетонних, металевих, кам'яних і дерев'яних конструкцій будівель і споруд, що зводяться або розміщені на майданчиках із сейсмічністю 6 балів і вище. Території із сейсмічністю 6 балів і вище є такими, що негативно впливають на умови будівництва і експлуатації будівель і споруд і відносяться до територій зі складними інженерно-геологічними умовами.
При проектуванні об'єктів будівництва I та II категорій складності (класу наслідків (відповідальності) СС1) для визначення розрахункової сейсмічної інтенсивності необхідно використовувати карту ЗСР-2004-А. При проектуванні об'єкта будівництва I категорії складності (класу наслідків (відповідальності) СС1) на території Автономної Республіки Крим та Одеської області можливо використовувати карту ЗСР-2004-А0.
При проектуванні об'єктів III категорії складності (класу наслідків (відповідальності) СС2) для визначення розрахункової сейсмічної інтенсивності необхідно використовувати карту ЗСР-2004-А.
Вибір відповідної карти здійснюється відповідно до вимог п. 1.1.1 ДБН В.1.1-12:2006.
Таким чином, проектна документація на будівництво об'єктів I - III категорії складності, що споруджуються на територіях із складними інженерно-геологічними умовами (II та III категорій складності) підлягають обов'язковій експертизі щодо їх міцності, надійності та довговічності відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 року № 560 "Про затвердження Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України".
Заступник Міністра Д. В. Ісаєнко